Tere tulemast sellesse retseptikogusse! Püüame siia koguda maitsvaid, kuid lihtsaid ja kergesti tehtavaid toite, nii magusaid kui soolaseid. Kui sul on mõni hea retsept varuks - tõenäoliselt oskad seda juba peast - ja oled nõus seda jagama, siis paneme selle meelsasti siia üles.

pühapäev, 29. mai 2011

valge kala supp

Lapsena oli kalasupp mulle millegipärast täiesti vastunäidustatud. Seda oleksin olnud nõus sööma ainult pärast pikemat nälgimist. Hetkel on see aga kujunenud üheks meie pere lemmiktoiduks :)

Nimelt avastasin ükskord, et säästukas müüakse üsna odavalt mingit "pangasiuse fileed" - kuigi ma polnud iialgi sellisest kalast varem kuulnud ja mintai fileed. Ostsin neid mitu pakki kaasa, kavatsedes ahjukala teha. Kuid kuidagi läks nii, et tegin hoopis suppi. Ja pärast esimest õnnestumist veel teist ja kolmandatki korda... :)

Porgandit ja kartulit olen pannud koguselt enamvähem pooleks.
Maitseroheliseks kasutan tavaliselt tilli ja peterselli. Avastasin ka, et nõges sobib sellesse kalasuppi ideaalselt (muidugi poole väiksemas koguses kui nõgesesupis).

Valmistamisjärjekord on mul kujunenud selliseks:
*esiteks porgandid suurde potti koos (loorberilehe ja) piprateradega (paar vürtsitera - soome k. "maustepippuri" - ka)
*Seni kuni nad keema hakkavad ja veidi keevad koorin ja tükeldan kartulid ja panen sisse.
* Siis panen pool-sulanud kala pannile - sellest eraldub peale sügavkülma nii palju vett, et kala varsti peaaegu ujub vees. Ühele küljele riputan veidi tüümiani (kui liiga palju panna, läheb teadagi mõruks). Soola panen mõlemale küljele ja päris korralikult, peaaegu nii, et jätkuks kogu supile.
* Kuna meie pliit pole ülikiire, jätan kala vaikselt hauduma ja lippan aeda nõgeseid, tilli ja peterselli korjama. Enne vajutan veekeetja nupu alla. Umbes 700ml nõgeseid korjatud, tulen tuppa, pesen nad veega ära ning kupatan, valades veekeetjast kuuma vee potti ja lastes pliidil veelkord keema tõusta. (Ja seejärel muidugi kurnan ja lõikan kääridega tükkideks).
* Kui kala on nii pehme, et on puust pannilabidaga tükeldatav, siis läheb see kogu vedelikuga supipotti, tükeldatud kupatatud nõgesed, till ja petersell ka. Supp enam keetmist ei vaja, kuid lasen veel hetke seista, et sool ühtlaselt leviks, vajadusel lisan seda juurde.

Ongi valmis.
Ja isegi meie Johan sööb :)

Oletan, et kala võiks veel maitsestada ka sidrunpipraga vms (kogu aeg plaanin osta, aga pole ikka veel ostnud) ning üks mugulsibul sobiks ka vast sinna supi sisse, aga praegune tegemine on olnud selline, nagu ülalpool kirjeldasin.

laupäev, 28. mai 2011

Ühepajatoit

Ükspäev ühepajatoitu tehes mõtlesin, et see on ju lihtne, kiire ja maitsev - võiks siia kirja panna ja kõik võiksid kommenteerida, kuidas nemad seda teevad.

Meie pere lemmiktoit. Mina teen väikeste juurikatükkidega ja kasutan hakkliha - kõige kiirem ja soodsam variant. Kasutan suurt malmist emaileeritud hautamisnõud, nii hauduvad köögiviljad mõnusasti läbi, ilma et peaks palju vett lisama. (Muide sel potil on ka huvitav ajalugu - selle kinkis meile Aleksei tädi, kes poti USAsse emigreerudes Eestis kaasa võttis, aga aastaid hiljem meil külas käies avastas, et see sobiks nii hästi meie puupliidile ja meile pakiga saatis). 4-liitrisest potitäiest jätkub meie perele täpselt üheks toidukorraks.

Panen malmnõusse hakkliha vähese õliga pruunistuma ja lisan hakitud sibula, veidi soola-pipart. Seejärel köögiviljad valmimise järjekorras - porgand ratastena, kaalikas tükkidena, kartul tükkidena, kapsas ribadena, herned, kaunoad jne. Hernest ja uba üritan igal võimalusel panna sügavkülma, talvel hea ühepajatoidu sisse pista. Iga kord enne uue juurika lisamist lasen toidu podisema hakata. Olen lisanud ka punapeeti ja kõrvitsatükke, jääb ka mõnus. Hautan toitu kuni kõik komponendeid on pehmed, kontrollin maitset ja vajadusel maitsestan. Kõige peale lisan hakitud maitserohelist.

neljapäev, 26. mai 2011

Võilillemesi

2 kuhjaga klaasitäit võililleõisi üle valada külma veega ja aeglaselt lasta keema tõusta emaleeritud potis ja jätta üheks ööpäevaks seisma.
Siis kurnata ja õied korralikult välja pigistada.
Saadaud vedelikule valada 1kg suhkrut ja pool kooritud sidrunit.
Kuumutada emaleeritud nõus, kuni liigne vesi on aurustunud ja tekib siirupi sarnane vedelik. Valada kuumalt väikestesse klaaspurkidesse ja kaaned peale.
Tarvitada köha puhul 1 tl 3 korda päevas.

kolmapäev, 25. mai 2011

Saiavorm

Mul muutus hiljuti saiavormi tegemine aktuaalseks (ma polnudki vist varem kunagi teinud) - nimelt leidsin esikusahvrist kilekotist märtsikuu (!) säilivusajaga kohupiima-rosinapärgi.

Niisama sööma hakata nagu ei julgenud, kuigi tegelikult - kõvaks nad ei olnud läinud ja pahaks ka mitte! (Mis ime keemiat küll tänapäeval kringlitesse sisse topitakse?????)

Noh, igal juhul tegin neist siis Kaarli soovil saiavormi. Kuna ma kohupiima pruunistamisse eriti ei uskunud, siis sulatasin margariini ja pintseldasin vormi kallatud saiatükid sellega üle. Viimane õunamoos tohutust sügisesest laarist oli just nahka pandud, nii et moosi ma ka sinna ei pannud. Arvasin, et ehk ajab kohupiim asja ära.

Ah jaa - retsept:

Leidsin
netist (hiireklõps avab lingi) hea selge retsepti ja panen ta ka siia üles, et teinekord jälle vajadusel võtta oleks :)


Valmistusained

1 sai
1/2 l piima
2 muna
moosi (õuna- vm. mahedamaitselist moosi)
suhkrut
kaneeli
võid

Valmistusviis

1. Lõika sai viiludeks ja viilud kuubikuteks, pruunista neid kergelt vähese võiga pannil.
2. Määri küpsetusvorm võiga ja lao pooled saiakuubikud vormi.
3. Pane saiakuubikutele kiht moosi ja lisa ülejäänud saiakuubikud.
4. Klopi lahti munad, lisa piim ja suhkur (vastavalt magusasoovile) ning vala segu vormi. Vedelik peaks katma u. 2/3 kuubikutest. Soovi korral raputa peale kaneeli ja suhkrut.
5. Küpseta ahjus 200°C juures kuni pool tundi ehk seni kuni vedelik on kadunud ja küpsetis kena - pruunikas pealt.

kolmapäev, 18. mai 2011

Rabarberi-mannavaht

Ärgem unustagem kevadist varianti klassikast :)

Retsept raamatust "Rabarberikoogid ja magustoidud", kogused neljale

5 dl tükeldatud rabarbereid (250g)
9dl vett
1,5dl mannat
1,5 dl fariinsuhkrut
2 tl vanillsuhkrut
1 dl vahukoort

Koori ja tükelda rabarberid. Pane potti vesi, fariinsuhkur ja rabarberitükid. Kuumuta keemiseni ning keeda vaiksel tulel 10 minutit. Sega juurde manna, hauta veel 5 minutit. Jahuta ja vahusta mikseriga kohevaks. Lisa vanillsuhkur ja vahustatud koor.

Mina pean tunnistama, et tegin ainult tavalise suhkruga ja sõime piimaga, aga see on ka huvitav variant :)

esmaspäev, 16. mai 2011

Lihtne rabarberi-kohupiima kook

meie rabarberid ärkamas, u kuu aega tagasi :)
Taigen:

  • 2 muna
  • 1-1,5 dl suhkrut
  • 1-1,5 dl õli
  • nisujahu silma järgi  - nii palju, et taigen ei oleks rullitav ega voolav vaid vahepealne - valguks raskustega ümmarguse vormi põhja
  • 1tl soodat jahu hulka

Täidis:

8-10 keskmise pikkuse ja jämedusega rabarberivart tükkideks lõigatuna ja segatuna vahetult enne koogile panekut suhkruga (muidu hakkab mahla eralduma).

Kate:

  • 500g kohupiima (või maitsestamata jogurtit)
  • 2 muna
  • 1 spl tärklist
  • maitse järgi suhrut

Küpsetada määritud ahjuvormis kuumas ahjus pealt kuldseks. Põhi jääb pruun, mitte hele (sooda taignas muudab tumedamaks). Jahtununa on parem kui kuumana :) 

teisipäev, 10. mai 2011

Porgandi tort

Üks veidi keerulisem tegemine aga väärib tegemist.

6 muna
 300g suhkrut
1 sidruni riivitud koor
50g konjakit
300g purustatud mandlei või mandli laaste
250g toorest riivitud porgandit
50g jahu

Vahusta munakollased suhkruga, lisa sidrunikoor ja konjak. Vahusta eraldi munavalge kõvaks vahuks. Sega munakollase hulka vaheldumisi munavalge vahuga mandlid, porgandid ja jahu. Vala taigen rasvainega määritud ja jahuga ülepuistatud vormi (mina panen  lahtikäivasse tordivormi). Küpseta 1 tund 180 kraadises ahjus. Tee tort 2 päeva enne serveerimist valmis. (ja peida kappi ära muidu süüakse enne õige maiste saavutamist lihtsalt ära ;) )

Toorjuustu kreem

100g toorjuustu
100g kohupiimapastat
2 dl tuhksuhkrut
2 tl vanillisuhkrut
Hõõru toorjuust pehmeks, kalla juurde kohupiimapasta, sõelu hulka tuhksuhkur ja lisa vanillisuhkur, hõõru kõik ühtlaseks massiks. 

Nõgesesupp

Minu ja Liisa lemmiksupp kevadel.
Teeme seda väikese potiga, sest ülejäänud pere ei suhtu asjasse sama entusiastlikult.


Vaja:
Umbes 1 l noori nõgeseid. (Suurte kääridega korjates pole isegi kindaid vaja - kääre saab rakendada pinsettidena :)
ps. väikeste nõgeste varred on mõnusad supi sees, pole põhjust piirduda ainult lehtedega)
Mõned kartulid (no näiteks 8)
puljongikuubik
hapukoor
mune (näiteks 3)
soovi korral maitserohelist

Munad keeta, nõgesed puhastada (pesta) ja kupatada (mitte keeta üle minuti) ja loputada. (Kui munakoore värvus pole oluline, võib protsessi kiirendada, keetes munad samas kuumas vees, kust kupatatud nõgesed on vahukulbiga välja tõstetud)
Kupatatud nõgesed lõigata kääridega tükkideks.

Kartulid koorida ja lõigata puljongikuubikuga maitsestatud vette. Mina lisan ka soola.
Keeta, kuni kartulitükid on pehmed. Tõsta pott tulelt,
lisada kupatatud nõgesed.

Serveerida nii, et igasse taldrikusse lõigata pool (tükeldatud) keedumuna, hapukoort ja soovi korral ka maitserohelist.



PS: Olen teinud ka sellist nõgesesuppi, kus porgand ja riis sees, aga isiklikult eelistan seda ainult kartuliga varianti.

reede, 6. mai 2011

Lihtne kohupiimakook juubelitordipulbrist

Selle koogi valmistaine on lihtne ja vähe aeganõudev. Aga samas hinna poolest mitte just odav. Kook on üsnagi magus, mõnusalt karamelline, seetõttu ei sööda isegi meie peres kõike korraga ära, jääb järgmiseks päevaks ka :P Alati sobib lisada kihtide vahele hapusid marju!

2 pk "Juubeli" tordipulbrit
2 pk torukohupiima
1 pk taluvõid
soovi korral marju/rabarberit

Koogivorm võib olla nii kandiline kui ümmargune, aga kõrgemad servad on soovitatavad. Vormi võib katta küpsetuspaberiga. Kihtide arv pole oluline, aga tähtis on, et kõige alumine ja ülemine kiht oleks taluvõi-laastud. Võilaaste on kõikse parem lõigata külmast võist juustunoa abil. Võikihile raputada peale otse pakist tordipulbrit, sellele pigistada otse torust kohupiima, vahele veel võilaaste ja jätkata samamoodi kuni ained otsas. Viimased kihid peaks olema tordipulber+või!  Marju võib lisada kihtide vahele suvalisse kohta. Küpsetada kuumas ahjus, aega ei oska öelda. Tuleks silma peal hoida, et võitükid kenasti koogi sisse sulaksid ning vajadusel lisada võitükke koogi pinnale. Ja valmis kook püsib täiesti koos, ei pudene laiali! Kevadel võiks proovida seda kooki teha rabarberitükkidega...

Kodune jäätis

Ilma jäätisemasinata ülilihtsalt valmistatav maius. Rammus ja magus!

1 purk suhkruga kondentspiima
2-4 väikest pakki (200ml) vahukoort (mida vähem koort, seda magusam jäätis tuleb)
soovi korral lisandeid: marju, shokolaaditükke, rosinaid, kakaod (sellega saad hea shokolaadijäätise) jne

Vahukoor vahustada kõvaks vahuks, vahustamise lõpus niristada sisse kondentspiim. Lisada marjad vm lisandid. Külmutada sügavkülmikus nt üle öö. (Enne serveerimist tõsta veidikeseks toatemperatuurile seisma, muidu on lusika/noa jaoks liiga kõva).

Maitsev "leiutis" sealihast

Kuna me harilikult poest siga ei osta, ei oska ma seda ka hästi valmistada. Aga vahel "juhtub" aga ka nii, et külmik kodust sealiha täis saab ja siis tuleb maitseainetekappi vaadata ja hakata oskama :) Nii "leiutasin" hiljuti ühe retsepti, kuidas sealiha täitsa hea tuli ja see sobib nii riisi, kartulite kui kõigi muude lisanditega. Suur ports värsket toorsalatit teeb roa veel paremaks. Ja viimaks - see toit valmib kiirelt, olen mitu korda proovinud!

Ribastatud sealiha
õli
sibul
küüslauk
veidi vett
sool, pipar
karripulber
koor/hapukoor/piim - mis parajasti juhtub kapis olema
värske/külmutatud petersell

Pruunistan sealiha pannil kuumas õlis, lisan hakitud sibula ja küüslaugu ning hautan vähese veega jupp aega. Vahepeal maitsen, kas liha on küpsemise teel. Maitsestan soola, pipra ja karripulbriga. Lisan koore/hapkoore/piima ja lasen haududa, kuni liha pehme. Lõpuks riputan peale peterselli.

Maitsestamata jogurti lõputud võimalused

Lugesin eelnevalt postitatud retsepte ja meenus üks teema, mille olen ammu tahtnud kirja panna. Juba 3. aastat saabub kevadest sügiseni igal nädalavahetusel meile suur purgitäis ehtsat jogurtit. Mõni on küsinud - mida sa sellise kogusega (3 liitrit) peale küll hakkad? Aga võimalusi on ju palju! Mõtlesin et panen kirja, kuidas meie seda tarbime. Suvisel ajal on jogurti "variatsioonid" värske salati kõrval meie pere põhitoit:)

  • Jogurti-kama. Jogurt segada kama ja suhkruga, soovikorral lisada marju.
  • Jogurt marjadega - vastavalt küpsemise järjekorrale - maasikate, vaarikate, mustikate, kirssidega jne.
  • Jogurt koogikatteks - lisan jogurtile 1-2 muna, 1-2spl tärklist ja suhkrut. Küpsemisel tekib kohupiima-efekt. Taigna ja jogurtikihi vahele panen rabarberit, marju, õunu vms. (Midagi taolist, nagu Leelo hapukoorekook?)
  • Jogurt külma kastmena - sisse sool, maitseroheline, riivitud kurk (sobivad nii värske kui hapu), kala - kuidas just parajasti huvi on. Ühesõnaga - nagu külm hapukoorekaste. (Kreeklaste kuulus tzatziki õnnestub ka, kui vedelamast jogurtist enne vadak välja kurnata nt kohvifiltri abil või läbi kahekordse marliga kaetud sõela)
  • Jogurt hapukoore asemel kuumas soustis - ka hea!
  • Jogurtimarinaad - nagu Meeli siin allpool juba kirjeldas:)
  • Jogurtijäätis - kah kirjas juba.
  • Jogurtipannkoogid - asendan retseptis hapupiima jogurtiga ;)

Kommid

Sain need ühe tuttava soomlase facebookist.

Ise ma loomulikult pole jõudnud nii kaugele, et läbi proovida :P

Mõtlesin lihtsalt algul, et kuna vahukommidest tehakse seda voolimismassi, millega torte kaunistada, siis ehk saab ka vahukommitaignast kuidagi otse selle voolimismassi taigna kätte?

Aga siis mõtlesin, et panen juba kõik kolm kommiretsepti korraga üles, äkki kellelgi on huvi :)


VAAHTOKARKIT

2 1/2 rkl liivatejauhetta

3 dl vettä

4 dl sokeria

2 1/2 dl vaaleaa siirappia

2 tl vaniljasokeria

Keitä siirappi, sokeri ja vaniljasokeri ja 2dl vettä n. 10 min. Sekoita sähkövatkaimella 1dl vettä ja liivatejauhe. (kunnes jauhe on liuennut). Kaada liivateliemi joukkoon ja vatkaa vielä n. 10 min. Ripottele vuokaan tomusokeria/kookosta tms. Kaada taikina vuokaan (itse olen laittanut siihen tupperin silikoniseen pyöreään kakkupohjavuokaan. Uunipelti myös käy jos vähän paperilla pienentää kokoa) ja päälle taas valitsemaasi makuainetta. Anna jähmettyä jääkaapissa yön yli. (tää on se vaikein kohta :)) Sitten vaan leikataan sopivan kokoisia paloja tai otetaan muotilla erilaisia kuvioita.

Valmiit karkit voi sit vielä pyöritellä salmiakkimurskalla, jauheella tai maustetulla tomusokerilla. Karamellivärillä voi sitten värjätä massaa oman mielen ja tilaisuuden mukaan!

***

Eli tosi helppoja ja nopeita, sain tän reseptin mun kokkikaverilta ja toimii takuulla.



FUDGE

150 g voita

50 g kaakaojauhetta

1 dl siirappia

1 rkl vettä

1 tl vaniljauutetta (olen käyttänyt v-sokeria kun ei ole ollut uutetta)

450 g tomusokeria

1 dl murskattuja pähkinöitä (vapaaehtoinen, en yleensä laita)

Laita voi ja kaakao kattilaan, sulata keskilämmöllä, älä keitä. Sekoita joukkoon vesi, vaniljaute ja siirappi. Ota kattila pois lämmöltä. Sekoita sekaan loput aineet (ei vatkata, vain sekaisin). Kaada massa voideltuun vuokaan (tippa öljyä leivinpaperilla vuokan pohjalla & reunoilla ajaa saman asian). Anna jäähtyä kunnolla ja leikkaa paloiksi.

***

Tää on kans tosi helppo ja nopea, onnistuu meidän 9-vuotiaalta...



SUKLAAHERKUT

2dl kermaa

200 g suklaata (tummaa tai jotain makua, esim minttu tai appelsiini)

Pilko suklaa ja laita kattilaan kerman kanssa. Kuumenna kunnes suklaa sulaa. Sekoita tasaiseksi. Kaada massa toiseen astiaan, jäähdytä pakastimessa vartin verran. Vatkaa kuohkeaksi. Pursota tai annostele lusikalla karamellivuokiin, jäähdytä joko pakastimessa tai jääkaapissa.

***

Nää on poikien lempparit, hankaluus on ainoastaan se et täytyy säilöä kylmässä, miel. pakastimessa ja ottaa esiin vasta kun on tarkoitus tarjota. Oikeasti tämä on suklaakääretortun täytettä, mutta meillä tehdään karkeiksi.


teisipäev, 3. mai 2011

Viivika kook

250g hapukoort
3 muna
1 kl suhkrut
1.5 kl jahu
1 tl soodat
veidi soola
segada kõik ained, jahu lõpuks. Tekib vedel taigen, siis kohe pannile ja rabarber või mis iganes marjad peale ja ahju.

Õpetaja Eineri sünnipäevakook

Kes meist ei mäletaks õpetaja Kaire Eineri sünnipäeval käimisi. Alati ta pakus seda imehead kirjut kooki!

Taigen
1 kl suhkrut
2.5 kl jahu
250g hapukoort
1 tl soodat

1 spl kakaod
Peale:
3 väikest pakki hapuoort

Segada suhkur, koor, jahu ja sooda. Taigen jagada pooleks, poolele taignale lisada 1 spl kakaod. Lasta seista tunnike külmas.
Taigen rullida ja küpsetada vaheldumisi valge ja pruun kiht ja valge ja pruun (3 valget ja 3 pruuni). Ahjust võetud kuumale taignakihile määrida peale pool pakki hapukoort.

Glasuur
keeta siis kui kook on jahtunud
1,5 spl kakaod
4 spl piima
kuumutada 3 minutit, siis segada 75g võid hulka. Jahutada ja määrida koogile. Lasta koogil seista üle öö.

(Nostalgia tuleb peale!)